Campionatul Național Universitar de Schi&Snowboard

Campionatul Național Universitar de Schi&Snowboard este organizat de către Ministerul Educației Naționale prin Federația Sportului Școlar și Universitar.

Campionatul este organizat în parteneriat cu Universitatea Transilvania din Brașov, Facultatea de Educație Fizică și Sporturi Montane, Federația Română de Schi Biatlon, Clubul Sportiv Universitar Brașov, Salvamont Brașov, Jandarmeria Montană Brașov.

PROBE DE CONCURS:
Slalom
Slalom uriaș
Snowboard – slalom uriaș

La această competiție de schi & snowboard – masculin și feminin pot participa concurenții și concurentele care au echipament omologat conform prevederilor FRSB (schiuri, placă de snowboard, combinezon, costum de snowboard, cască, apărători etc).

Din fiecare universitate pot participa 5 (cinci) sportivi și 5 (cinci) sportive pentru probele alpine și 3 (trei) sportivi + 3 (trei) sportive pentru snowboard (excepție făcând Universitatea Transilvania din Brașov).