Brașov Music Night

13 Iunie 2019

Recital susținut de muzicieni de la Central Conservatory of Music Beijing și studenți de la Facultatea de Muzică din Brașov Universitatea Transilvania din Brașov a fost gazda unui eveniment muzical de excepție prin care profesori ai Conservatorului central de Muzică din Beijing au concertat în Aula Universității Transilvania din Brașov alături de studenți ai universității noastre.
Delegația chineză a fost formată din:Liu Yuening (țambal), Gao Can (vioară), Wang Tianyang (pian), Qi Jie (pipa lute), Sun Huang (Erhu). Palmaresul celor 5 muzicieni chinezi cuprinde numeroase premii, lansări de albume și concerte pe scene din SUA, Europa sau Asia. În Program au răsunat alături de muzica tradițională chineză, muzică tradițională românească într-o interpretare inedită folosind instrumente tradiționale chinezești, dar și interpretări de excepție a unor melodii clasice compuse de M. Ravel, F. Chopin, F. Liszt.