Universitatea Transilvania din Brașov este membră a Alianței 3 IN

Universitatea Transilvania din Brașov, alături de șase universități europene, a semnat documentul de constituire a Alianței “Universitatea Europeană pentru Incluziune, Integrare și Implicare” – 3IN Alliance.

Cele șapte universități membre ale Alianței (Diaconia University of Applied Sciences - Finlanda, VID Specialized University - Norvegia, University of Applied Sciences Würzburg - Germania, University of Malaga - Spania, Universitatea Transilvania din Brașov, - Romania, Instituto Superior de Saúde - Portugalia, Université Sorbonne Paris Nord - Franța) își propun crearea unei universități europene incluzive, în care peste 95.000 de studenți și 8.000 de cadre didactice să colaboreze și să inoveze pentru promovarea bunăstării sociale și a egalității de șanse.

Rectorii celor șapte universități au semnat documentul de constituire a Alianței 3IN în 13 februarie 2020, la sediul Ministerului Învățământului Superior, al Cercetării și Inovării din Franța. Alianța 3IN va participa la competiția de proiecte Erasmus+, desfășurată în cadrul inițiativei “Universități Europene”, program fanion al Comisiei Europene.