Câștigătorii Premiilor Anului 2019 în Cultură la Brașov

25 februarie 2020, Centrul Multicultural al Universității Transilvania

Consorțiul Cultural Corona a decernat marți, 25 februarie 2020, Premiile Anului 2019 în Cultură la Brașov în cadrul unei gale organizate la Centrul Multicultural al Universității Transilvania.

Câștigătorii au fost desemnați pe baza voturilor exprimate online de către publicul brașovean, respectiv a notelor acordate de către trei personalități ale artei contemporane și ale managementului cultural din afara Brașovului, ale cărui opțiuni au avut și în acest an o pondere de 50%. Juriul acestei ediții a fost format din Silvia Antigona Rogozea, curator și director de programe la Muzeul Național de Artă Contemporană, Ciprian Anghel Ștefan, directorul general al Complexului Național Muzeal ASTRA și președinte al Rețelei Naționale a Muzeelor din România, și Luminița Arvunescu, realizator Radio România Muzical și Președinta Uniunii Criticilor, Redactorilor și Realizatorilor Muzicali din România.

La categoriile deja consacrate s-au adăugat, la această a șasea ediție, două secțiuni noi: Proiectul de educație culturală al anului, respectiv Proiectul de arte vizuale al anului.

Dintre proiectele, evenimentele și organizațiile culturale nominalizate, au fost desemnați următorii câștigători:

1. Cartea anului

Amural Festival Vizual

14. Organizația culturală a anului
Centrul Multicultural al Universității Transilvania

Gala Premiilor Anului în Cultură la Brașov a fost organizată în acest an cu sprijinul Coresi Shopping Resort.

Grafică: Alina Andrei

Program muzical: Ansamblul de cameră al Liceului Vocațional de Muzică „Tudor Ciortea”