Alex Simu&Lucian Ban — Free Fall

Sâmbătă, 10 februarie 2018

Centrul Multicultural al Universității Transilvania - Bdul Eroilor nr. 29, Rectorat

Lucian Ban | Pian
Alex Simu | Clarinete

Concertul îi este dedicat unuia dintre cei mai originali clarinetişti ai jazzului modern – Jimmy Giuffre. Începând cu anii ‘50, când era parte din Stan Kenton’s Four Brothers, şi mai ales în înregistrările cu diferitele grupuri pe care le-a creat în anii ‘60, J. Giuffre a impus, alături de John Lewis, George Russell sau Gunther Schuller, acea sinteză între jazz și muzica clasică care a ajuns să fie cunoscută ca „Third Stream”.
Lucian Ban și Alex Simu vor interpreta piese de Jimmy Giuffre, dar și compoziții originale inspirate de muzica acestuia.

LUCIAN BAN
Unul dintre cei mai cunoscuți muzicieni români de jazz, pianistul Lucian Ban și-a câștigat renumele pe scena newyorkeză si cea internațională grație unei serii de proiecte și albume de primă mână, sound-ul pianului său atrăgând comparații cu Vladimir Horrowitz și McCoy Tyner (All About Jazz).
A editat opt albume sub nume propriu pentru case de discuri americane și europene, iar in 2013 și-a făcut debutul pentru celebra casa de discuri ECM Records (Keith Jarrett, Jan Garbarek, etc) cu Transylvanian Concert, album ce-i va aduce consacrarea internațională.
În 2016, Sunnyside Records editează al doilea album al grupului Elevation, „Songs from Afar”, apariție discografică ce aduce pentru prima oară unui muzician de origine română calificativul maxim de 5 stele în celebra revistă americană Downbeat Magazine și pe care publicația All About Jazz o numește „un triumf al comunicării emoționale și muzicale”. Lucian Ban este curatorul seriei Chamber Jazz @ Universitatea Transilvania. Mai multe informații se pot găsi pe pagina www.lucianban.com.

ALEX SIMU
Originar din București, la vârsta de 22 de ani a începutul studiul la Prince Claus Conservatory în Gronigen, Olanda. Urmând o carieră internațională, a continuat studiile la Conservatorul din Amsterdam și Manhattan School of Music în New York. Albumul de debut cu Arifa, „Beyond Babylon”, a fost votat ca cel mai bun disc de world music produs în Olanda.
Alex Simu este membru al Orchestrei Europene de Jazz 2009 și a fost distins cu bursa EJO. A obținut de asemenea Premiul I în 2008 la Dutch Jazz Competition cu finala la North Sea Jazz (Rotterdam).
Activ pe scenele muzicii de jazz și world încă din 1999, a participat la turnee în 32 de țări pe 5 continente, împărțind scena cu importante personalități muzicale precum: Alvin Queen, Brian Lynch, Sjahin During, Benny Golson, Naseer Shamma, Ghalia Benali, Candy Dulfer, Peter Herbolzheimer, Jorge Reyes, Arto Tuncboyaciyan, Fra Fra Sound.

Scheduled Chamber Jazz Concerte