European BEST Engineering Competition (EBEC)

18-22 noiembrie 2019, Institutul de Cercetare - Dezvoltare

European BEST Engineering Competition (EBEC) este cea mai mare competiție inginerească din Europa și este împărțită pe trei niveluri: local, regional și final. Etapa locală se desfășoară în România și Republica în orașele Brașov, București, Cluj Napoca, Iași și Chișinău. Echipele care câștigă etapele locale participă la etapa regională din Cluj Napoca, iar câștigătorii acesteia la EBEC Final, în Varșovia, care va reuni cei mai buni viitori ingineri din Europa.

EBEC este o competiție cu renume în Brașov, anul acesta ajungând la ediția cu numărul 12.
Există două tipuri de probe: Team Design și Case Study.

Proba de Team Design presupune realizarea unui prototip care îndeplinește anumite condiții de rezistență, stabilitate și mobilitate, care vor fi prezentate în ziua evenimentului.

Proba de Case Study presupune dezvoltarea unei soluții inginerești pentru o problemă reală, care va fi prezentată în ziua evenimentului.

EBEC Brașov include și o competiție IT (individuală sau în echipă de 2) care va pune la încercare cunoștințele de programare ale studenților printr-o cerință pregătită de Mondly.

Înscrie-ți echipa acum: