Conferința internațională ACUM 2022

27-28 octombrie 2022

Universitatea Transilvania din Brașov, prin Facultatea de Sociologie și comunicare și Societatea Sociologilor din România vă invită la cea de-a 11-a ediție a Conferinței internaționale de științe sociale și comunicare - ACUM 2022 și la conferința națională a Societății sociologilor din România, care vor avea loc în perioada 27-28 octombrie 2022, la Brașov.

În timpul vieții noastre au loc evenimente extraordinare, trăim experiențe extreme și uneori luăm decizii neobișnuite. Ca specialiști în domeniul științelor sociale, nu am trăit vremuri mai dificile pentru profesia noastră. Nu există domeniu sau subiect care să nu fi devenit extraordinar - oamenii lucrează diferit, procesul educațional și-a schimbat brusc parametrii, viața de zi cu zi este imprevizibilă, atitudinile sunt ciudate, regulile sunt noi, deciziile politice sunt greu de înțeles, comunicarea este paradoxală, violența este la un nivel neobișnuit, discriminarea ia forme atipice și așa mai departe. Actorii extraordinari și schimbările bizare necesită științe sociale excepționale. Conferința vă invită să contribuiți la științe sociale excepționale studiind subiecte, comportamente și procese neconvenționale care se abat de la reguli, relații și instituții care (nu) se adaptează la nou.

Detalii despre desfășurarea conferinței pot fi accesate aici: https://acum.unitbv.ro