Conferința internațională de muzică contemporană

20-23 octombrie 2022

„De la învelișul hiperbolic la un univers în desfășurare. Diferite registre de alianță între elementele conceptuale extra-muzicale: MUZICĂ, MATEMATICĂ și ARHITECTURĂ”

Prima ediție a Conferinței Internaționale de Muzică Contemporană, organizată de Universitatea Transilvania din Brașov, prin Facultatea de Muzică în parteneriat cu Filarmonica Brașov, va avea loc la Aula Universității. Dedicat anul acesta unuia dintre cei mai mari compozitori și arhitecți ai secolului XX – Iannis Xenakis (născut în România în 1922) – evenimentul găzduiește muzicieni, compozitori, cercetători și arhitecți cunoscuți. IRCAM Paris, Sorbona, Paris VIII, Berlin, Köln, Viena, Toulouse, Evora, Leeds, Atena, Salzburg, Torun, Edinburg sunt centrele care vor crea punți de emulație intelectuală cu Universitatea Transilvania. Pe parcursul a trei zile, în afară de apreciatele lucrări științifice care oferă cunoștințe interdisciplinare valoroase, artiști internaționali, experți în muzica lui Xenakis, vor captiva publicul cu concerte și recitaluri.

Întregul program al conferinței poate fi consultat AICI.