Transplantarea celulelor ganglionare retiniene

18 august, ora 17:00, Institutul de cercetare-dezvoltare

Vă invităm la seminarul  “Transplantation of retinal ganglion cells: guiding donor neurons to their fate", susținut de Dr. Petr Baranov, Assistant Professor, Department of Ophthalmology, Harvard Medical School, în data de 18 August la ora 17:00-18:30, în corpul L8 al Institutului de Cercetare și Dezvoltare al Universității Transilvania. Activitatea de cercetare a dr. Baranov se concentrează pe îmbunătățirea terapiei celulare retiniene care va permite neuronilor derivați din celule stem  sau reprogramați (RGC-uri) să își continue dezvoltarea normală după transplant. Transplantarea neuronilor retinieni derivați din celule stem prezintă mari promisiuni pentru tratarea orbirii cauzate de glaucom, degenerarea maculară legată de vârstă, retinopatia diabetică și alte boli debilitante.