Conferința Internațională “Wood Science and Engineering in the Third Millennium”

2-4 noiembrie 2023, Aula Universității Transilvania

Facultatea de Design de mobilier și industrie a lemnului, Departamentul Prelucrarea lemnului și designul produselor din lemn, organizează în perioda 2 - 4 noiembrie Conferința Internațională “Wood Science and Engineering in the Third Millennium” – ICWSE 2023. La ediția din acest an vor lua parte 110 participanți, din care 65 din străinatate (reprezentanți din 30 de țări, printre care: Anglia, Austria, Bosnia si Herzegovina, Brazilia, Bulgaria, Canada, Cehia, Coreea Estonia, Finlanda, Franta, Germania, Grecia, Polonia, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Tailanda, Turcia, Ungaria, Uzbekista ş.a.)

Vor fi prezentate 3 lucrari de sinteză (Keynote Addresses) de catre: Dr. Rupert WIMMER – Universitaet fuer Bodenkultur, Viena; Mark IRLE - L'UNAM Université, Ecole Supérieure du Bois, Nancy (Franţa) şi Dr. Marius Catalin BARBU – Universitatea Transilvania din Brasov (Romania), la care se adaugă 83 de prezentări orale, pe secțiuni.

Discuțiile conferinței vor avea loc pe următoarele teme  (secțiuni):

• Wood Structure and Properties
  • Wood Drying and Heat Treatments
  • Mechanical Wood Processing and Surface Quality
  • Wood-Based Materials
  • Wood Preservation, Modification, Gluing and Coating
  • Conservation-Restoration of Wooden Objects
  • Furniture Design
  • Wood Constructions
  • Circular Economy in Wood Industry
  • The Use of Wood Along the Silk Road

Mai multe detalii se găsesc AICI