MICULESCU Radu

Profesor Dr.
Departamentul Matematica si Informatica
Facultatea Matematica si Informatica

Contact:

Str. Iuliu Maniu nr. 50 Brașov, Romania
Corp P, sala PI7
Tel./Fax: +40 268414016
E-mail: radu.miculescu@unitbv.ro

Descarcă CV

Interese de cercetare:

  • Sisteme iterative de functii
  • Teoria functiilor Lipschitz
  • Reprezentari de grupuri topologice
  • Metodica matematica

Publicații

  • Miculescu, R. & Mihail, A., Lipscomb’s space ω^A is the attractor an infinite IFS containing affine transformations on l^2(A), Proceedings of the American Mathematical Society, 136 (2008), 587-592.
  • Miculescu, R. & Mihail, A., On a question of A. Kameyama, Journal of Mathematical Analysis and Applications, 422 (2015), 265-271.
  • Miculescu, R. & Mihail, A., A sufficient condition for a finite family of continuous functions to be transformed into Ψ-contractions, Annales Academiae Scientiarum Fennicae, Mathematica, 41 (2016), 51-65.
  • Chitescu, I. & Ioana, L. & Miculescu, R. & Nita, L., Monge-Kantorovich norms on spaces of vector measures, Results in Mathematics, 70 (2016), 349-371.
  • Cobzas, S. & Miculescu R. & Nicolae A., Lipschitz functions, Lecture Notes in Mathematics, vol. 2241, Springer, Cham, 2019, xiv+591 pp. ISBN: 978-3-030-16489-8.